Historijska smjena Kevina Mekartija prijeti da gurne republikance u Predstavničkom domu američkog Kongresa u još veći haos i previranja.
Prvi put u historiji, Kongres je izglasao smhenu predshedavajućeg svog donjeg doma, sa thesnih 216 glasova “za” a 210 “protiv”. Nijedan predshedavajući Predstavničkog doma SAD nikada nije smijenjen zbog podnošenja zahtjeva svojih kolega kongresmena da napusti svoj položaj.
Dok je inicijativu za smjenu republikanca Mekartija pokrenuo njegov stranački kolega Met Gec, inače blizak saveznik Donalda Trampa, grupa od još sedam republikanaca se udružila sa demokratama u utorak i glasala da on ode – sem Geca to su Endi Bigs, Ken Bak, Tim Berčet, Eli Krejn, Bob Gud, Nensi Mejs i Met Rozendejl.
Trka za nasljednika već u toku
Predstavnički dom će sada morati da izabere novog predsjednika, koji je prema Ustavu drugi po redu u sukcesiji za predsjednički položaj, nakon potpredsjednika SAD. Nije još poznato ko će zamijeniti Mekartija, koji kako piše CNN neće ponovo da se kandiduje. Do tada je na njegovo mjesto privremeno postavljen Patrik Mekhenri, Mekartijev glavni saveznik, a trka za potencijalnog nasljednika je već u toku.
Mekarti je rekao da bi “mogao” da podrži nasljednika, ali nije rekao da li će ostati u Kongresu.
Glasanje o smijeni Mekartija i njegova odluka da se ne kandiduje ponovo obilježava veliku eskalaciju tenzija u kokusu republikanaca donjeg doma, koji je već bio u sukobima, i to svega nekoliko dana nakon što je Mekarti u zadnji čas izbjegao zatvaranje vlade, nakon sporazuma sa Bijelom kućom o gornjoj granici javnog duga.
– Ne žalim što sam pregovarao. Naša vlada je dizajnirana da nađe kompromis – rekao je on na konferenciji u utorak uvečer.
“Ovo je bilo glasanje za haos”
Također se osvrnuo na svoje kritičare.
– Mnogima od njih sam pomogao da budu izabrani, vjerovatno je trebalo da izaberem nekog drugog – rekao je Mekarti odnoseći se na osmoro republikanaca koji su glasali za njegovu smenu.
U međuvremenu, trka za njegovog naslednika je u toku. Vođa većine u Predstavničkom domu Stiv Skaliz – “republikanac broj 2” počeo je da kontaktira članove u vezi potencijalne kandidature, prema izvorima CNN-a. Očekuje se da Predstavnički dom neće zasjedati do kraja nedjelje a da će republikanci održati forum kandidata za predsjednika za nedjelju dana.
– Niko ne zna šta će se dogoditi sljedeće, uključujući sve ljude koji su glasali za smjenu, oni nemaju pojma šta dalje, nemaju plan ni alternativu u ovom trenutku. Tako da je to samo bilo glasanje za haos – rekao je Mekartijev saveznik Tom Koul.
Tenzije između Mekartija i Geca, koji mu je prijetio smjenom od januara, proključale su tokom vikenda, nakon što je predsedavajući uz podršku demokrata dobio neophodan broj glasova za usvajanje nacrta zakona o privremenom finansiranju vladinih agencija.
Međutim, dogovorom o budžetskom finansiranju koji je postignut kasno u subotu nisu odobrena sredstva u iznosu od šest milijardi dolara za finansiranje zvaničnog Kijeva, jer su kongresmeni Gec sa Floride i drugi ultrakonzervativci insistirali da su SAD potrošile previše novca na rat Ukrajine sa Rusijom.
Mekarti je ranije ove nedjelje negirao Gecove optužbe da je sklopio “tajni dogovor” sa predsjednikom SAD Džoom Bajdenom da omogući donjem domu da glasa o pomoći Ukrajini.
Šta smjena Mekartija znači za Ukrajinu?
Smjena Mekartija dodaje još više neizvjesnosti u vezi slanja američke pomoći Ukrajini. Nakon što je podrška Kijevu isključena iz zakona o finansiranju vlade, Bajdenu je ostalo da se osloni na republikanskog predsedavajućeg radi sklapanja posebnog dogovora, piše “Gardijan”.
Bajden je tokom vikenda rekao da američka podrška Kijevu ne može da se prekine “ni pod kojim okolnostima” te da očekuje da će Mekarti “održati svoju posvećenost” da obezbjedi usvajanje i podršku potrebnu da pomogne Ukrajini dok se brani od agresije i brutalnosti”.
Kako je ranije objavio “Politiko”, Pentagon ima još oružja za slanje Ukrajini, ali mu ponestaje novca za obnovu sopstvenih zaliha. “Volstrit žurnal” je u utorak prenio da su zvaničnici Pentagona saopštili da Ministarstvo odbrane SAD ima još 5,2 milijarde dolara za vojnu podršku Ukrajini, što je otprilike jednako vrijednosti oružja koje je Bajdenova administracija poslala Ukrajini u posljednjih šest mjeseci.
Dodaje se da je od 25,9 millijardi dolara ostalo 1,6 milijardi dolara koji su opredijeljeni za popunu američkih vojnih zaliha, nakon što je velika količina oružja poslata u Ukrajinu.
– Potreba da se ojača podrška Kijevu je postala hitna. Sada se vidi dno bureta – rekao je u utorak admiral Rob Bauer, najviši vojni zvaničnik NATO, dodajući da Ukrajina ispaljuje svakodnevno hiljade granata od kojih mnoge dolaze iz alijanse.
Potencijalni nasljednici Mekartija
Bijela kuća je istog dana rekla da vjeruje da će SAD na kraju obezbjediti više podrške Ukrajini, bez obzira na sudbinu Mekartija, ali se sa njegovom smjenom pažnja sada usmjerila na potencijalnog nasljednika.
Politička grupa Zajedno u odbrani demokratije ocijenila je vodeće kandidate od A do F na osnovu njihove prošle podrške za slanje pomoći Ukrajini, pri čemu A označava najjaču podršku.
Stiv Skaliz
Favorit Stiv Skaliz je dobio B, što je više od Mekartijevog –B. Međutim Met Gec, koji je pokrenuo inicijativu za smjenu Mekartija i rekao da će podržati Skaliza, dobio je F. Istu “ocjenu” su dobili i Džim Džordan, predsjedavajući komiteta za pravosuđe donjeg doma, i Bajron Donalds, “zvezda u usponu” dok je Tom Emer, zadužen za partijsku discipline, dobio A.
Kako podsjeća “Gardijan”, Vašington je od ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. poslao Kijevu 113 milijardi dolara vrijednu pomoć. Lideri gornjeg doma Kongresa, Senata, koji kontrolišu demokrate, obećali su da će preuzeti zakon u predstojećim nedjeljama kako bi osigurali nastavak podrške Ukrajini.
Polarizacija odgovara i demokratama i ekstremnijim republikancima
Aktuelna situacija i činjenica da su se složile demokrate i ekstremniji republikanci ukazuje na to da i jednima i drugima odgovara da se što više stvara polarizacija kako se približavaju predsjednički izbori. Rijetki su slučajevi gdje su se demokrate složile sa inicijativom koju je pokrenuo neko toliko blizak Trampu, kao što je Gec.
U jeku strahova od drugog mogućeg zatvaranja vlade 17. novembra, tekuća saga prijeti jedinstvu i zakonodavnoj agenda repulikanaca. Unutrašnji rat među “crvenim” redovima pretvorio je većinu u donjem domu u “šou klovnova” i “kokus za ometanje”, prema nekim njegovim članovima. Situacija, navodi BNN, otvara nove sumnje u vezi kapaciteta polarizovane nacije da upravlja sobom i uticaju ovog haosa van SAD.
(BLIC)