Kosta Kecmanović (14), dječak-monstrum koji je 3. maja u beogradskoj školi “Vladislav Ribnikar” ubio devetoro đaka i čuvara škole, a ranio još šest osoba, prije zločina je smislio pakleni plan kako da se osveti majci, saznaje Republika.
Kao što je poznato, glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović u utorak je objelodanio optužnicu po kojoj je na jednom od metaka koje je Kosta ispalio nađen DNK dječakove majke Miljane Kecmanović, ali izvor blizak istrazi otkriva šokantan detalj koji dokazuje svojevremeno pisanje Republike da je Kosta majku patološki mrzio.
– On je još 1. maja iz očevog neobezbeđenog kofera uzeo dva pištolja, zbrojevku i rutger, i šest okvira s pripadajućom municijom. Dosadašnja istraga je utvrdila da je zločin planirao do najsitnijih detalja, a naročito mu je bilo važno da se osveti majci. Budući da je natprosečno inteligentan, proučavao je medicinsku literaturu i istraživao kako bi najviše mogao da joj naudi – kaže izvor pomenutog portala.
Iz knjiga za studente Medicinskog fakulteta je saznao da se jedna od najvećih koncentracija DNK tragova nalazi na intimnim dijelovima tijela.
– Tada mu je sinulo da jedan od metaka stavi u majčin iskorišćen uložak, a potom ga vrati u prvi okvir iz koga je planirao da otvori vatru u školi. Logično je pretpostavio da će te čaure, nađene odmah pored vrata u kabinetu istorije, policija prve primetiti i uzeti kao dokazni materijal – pojašnjava izvor.
Podsjetimo, dječak-ubica je tokom jednog od prvih razgovora sa socijalnim radnicima rekao da mu je jedan od glavnih ciljeva bio da naudi majci.
– Dodao je da mu nije žao što je pobio drugove i čoveka iz obezbeđenja, ali da mu najviše nedostaje što ne može da vidi kako mu majka pati. Pojasnio je i da je u jednom trenutku razmišljao da odustane od krvavog pira, međutim, tada mu je prišao školski čuvar, uspaničio se jer je verovao da je provaljen i počeo je da ubija – kaže sagovornik Republike.
Tužilac Stefanović je na konferenciji za medije rekao da je Miljanin DNK nađen na jednoj od čahura nađenih u “Ribnikaru”. Precizirao je da je riječ o projektilu iz zbrojevke i da je majka optužena jer je neovlašteno držala municiju i da tužilaštvo za nju traži dvije i po godine zatvora.
Kako saznaje Republika, sumnja se da je DNK nađen na metku kojim je upucana nastavnica istorije Tatjana Stevanović (52). Pretpostavka se bazira na položaju tijela i mjestu gdje je čahura nađena, pa će istraga biti vođena i u tom pravcu.
Nesretna žena se i dalje oporavlja od teških povreda. Ona je pokušala da zaustavi krvavi pir, ali ju je monstrum pogodio u ruku i stomak. Tatjana ne osjeća lijevu ruku i nalazi se u invalidskim kolicima, a još se psihički oporavlja od traume jer je posljednje čega se seća kobnog dana pogled ubijene djevojčice Mare Anđelković.
Optužnica je podnijeta i protiv oca Vladimira, koji je oružje i municiju držao neobezbjeđene i tako omogućio sinu da počini zločin. Njemu prijeti 12 godina zatvora.
Njemački stručnjak: Djetinjstvo određuje cijeli život
Poznati njemački psihoterapeut Bert Helinger tvrdi da uloga majke ima najveći uticaj na budućnost djeteta, više od bilo koje druge osobe iz okruženja. On je detaljno objasnio zašto je odnos s majkom važan i kako on utiče na nas tokom cijelog života.
– Činjenica da majka želi da projektuje sopstvene želje na svoju djecu, dostižući granice ugnjetavanja, čini dijete zarobljeno pod njenom kontrolom bez nezavisne ličnosti. Najbolji način da sin nauči da poštuje druge žene jeste da majka podstakne samopoštovanje. Kada sin nije naučio da postavlja granice s majkom, neće moći da odgovori na druženje, pokazujući bilo ponašanje prekomjerne osetljivosti i kukavičluka ili strogost i egocentrizam – smatra Helinger.
Majka djevojčice sa spiska: Roditelji su sigurno pričali s njim
Na temu da li su roditelji krvi za sve što se dogodilo kobnog 3. maja, iako to niko ne može stopostotno da procijeni, govorila je i majka Tatjana Savarese, čija je kćerka inače bila na spisku potencijalnih meta dječaka-monstruma.
Foto: printscreen k1
– Roditelje sam upoznala, družio se s mojom ćerkom neko vreme. Prestala je s njim da ima kontakt jer je mnogo dosadan i mnogo fin. Niti je bio zlostavljan, on je čak bio omiljen, mogu da kažem. Volele su ga devojčice, nekoliko njih je bilo zaljubljeno u njega. Za roditelje nisam sigurna, nisam im bila u kući kad su pričali s njim, ali to su ljudi koji su sigurno pričali s njim – rekla je Tatjana za K1 televiziju.
Emotivna hladnoća vodi u zločin
Foto: printscreen tv pink
Psiholozi ističu da je veliki problem u porodicama nezdrav odnos majki s djecom, pogotovo sa sinovima, u određenim fazama života.
– U pubertetu počinje da slabi majčina, a jača očeva uloga. Jedne od najlošijih posledica nastaju ako majke ne zadovoljavaju dečje potrebe u najranijem uzrastu. Tad deca postaju emotivno hladne osobe. Ne umeju da ostvare emotivnu bliskost s drugim ljudima, prijateljima i partnerima, sutra s decom, ako ih budu imali. Takve osobe postaju nesigurne jer se iz odnosa s majkom dete uči samopoštovanju. Ako majka ne zadovoljava potrebe deteta u prvom periodu, šalje mu poruku da on i njegove potrebe nisu bitne i da ne zaslužuje da bude voljeno – kaže psiholog Ljiljana Jagodić.