Da bi se suprotstavili procesu starenja, proizvodi protiv starenja koriste posebne kombinacije aktivnih sastojaka koji imaju svojstva da njeguju, hidriraju i obnavljaju kožu.
Kolagen se pokazao kao dobar hidroskopni agens i hidratant u ovim kompleksima aktivnih sastojaka. Zbog svojih svojstava da vezuje vodu, aktivni sastojak se sve više koristi i u proizvodima kao što su karmini.
Kolagen podržava proces reparacije kože
Da bi se unaprijedio i ubrzao prirodni proces regeneracije kože, fragmenti kolagena se, osim toga, koriste u obliku takozvanih polikolagenskih peptida u proizvodima za njegu. Oni imitiraju prirodne fragmente kolagena i stoga podržavaju proces reparacije kože.
Rezultat ove njege je brzo ublažavanje linija i bora, a ten i elastičnost kože su značajno poboljšani. Svaka krema sa dodatkom kolagena djeluje tako da podmlađuje kožu lica i ima efekat zatezanja kože. Ona čini kožu lica zdravom i zategnutom tako što revitalizuje odumrle ćelije kože i podstiče na stvaranje prirodnog kolagena u koži. Poslije upotrebe kreme, koža je glatka, sjajna i elastična.
Neke kreme sadrže molekule koji su preveliki pa koža ne može da ih apsorbuje i onda su faktički beskorisni. Zato je bitno da to bude hidrolizovani kolagen.
Kolagen je odgovoran za snagu i elastičnost kože
Kolagen je glavni vlaknasti protein vezivnog tkiva kod životinja i najzastupljeniji je protein kod sisara, koji čini 25-35 odsto ukupnog sadržaja proteina u tijelu. Kolagen čini od jedan do dva odsto mišićnog tkiva i šest odsto jakih mišića tetiva. Kolagen, bogat prolinom i hidroksiprolinom, ima veliku zateznu čvrstoću i glavna je komponenta fascije, hrskavice, ligamenata, tetiva, kostiju i kože. Zajedno sa mekim keratinom, odgovoran je za snagu i elastičnost kože. Njegova degradacija dovodi do bora koje prate starenje.
Molekularna struktura nije tačno poznata, ali je analogna trolančanom užetu gdje je svaki lanac polipeptidni lanac. Molekularna težina je oko 100.000.
Kolagen se ključanjem vode pretvara u želatin koja ga hidrolizuje u mješavinu proizvoda razgradnje. Nutritivna vrijednost želatina je upitna jer ne sadrži sve esencijalne amino-kiseline u odgovarajućim razmerama koje su tijelu potrebne. Naziv kolagen potiče od kola, grčke riječi za lijepak. Kolagen ili „proizvođač lijepka“ odnosi se na rani proces ključanja kože i tetiva konja i drugih životinja da bi se dobio lijepak – proces koji su Egipćani koristili prije oko 4.000 godina.
Kolagen ima niz stomatoloških, ortopedskih i hirurških primjena, uključujući kozmetičku hirurgiju. Koristi se kao pomoćno sredstvo za liječenje opekotina, u rekonstrukciji kostiju i kao vještačka zamjena za kožu. Većina medicinskog kolagena dobija se od goveda ili svinja, ali skuplji ljudski kolagen je dostupan iz leševa, placente i pobačenih fetusa.
Kozmetička upotreba uključuje proizvode za kožu i kosu. Postoji najmanje 10 strukturno različitih tipova kolagena. Kolagen III preovlađuje u mladoj koži. Pojavljuje se tokom procesa zarastanja rana i naziva se „restrukturirajući“ kolagen. Sa starenjem dolazi do značajnog smanjenja sinteze kolagena, što dovodi do pojave linija i bora.
Kada je koža oštećena spoljnim stresom kao što je UV zračenje, fibroblasti počinju da ponovo sintetizuju oštećene strukture. Ovi biološki signali fibroblastima se nazivaju „citokini“.